Začínáme s korálky

„Začínáme s korálky“ je název našeho nového webového seriálu, určeného pro začínající korálkářky a vlastně všechny milovníky tvoření a ručních prací. V jednotlivých dílech seriálu se seznámíme se základními technikami práce s korálky a výroby bižuterie a naučíme se vše důležité pro to, abyste si mohli bižuterii sami vyrábět a nebo provést základní opravy, jako je převlečení přetrženého náhrdelníku nebo výměna zapínání.

1. díl – Nářadí, nástroje a pomůcky
Jaké základní nástroje a pomůcky je nutné si pořídit, pokud chceme začít tvořit z korálků?
Jak si vybrat ty správné kleště a co udělat proto, aby se nám korálky při práci nerozkutálely po stole?

2. díl – Práce se spojovacími kroužky
Spojovací kroužky patří k základním bižuterním kovodílům a používáme je všude tam, kde potřebujeme spojit dva různé bižuterní kovodíly k sobě – třeba náušnicový háček s kovovým přívěskem nebo kus řetízku se zapínáním. V tomto díle si ukážeme, jak spojovací kroužky správně otevírat a zavírat.

3. díl – Základy práce s lankem
Pokud si chcete vyrobit jednoduchý korálkový náhrdelník nebo náramek, určitě se vám bude hodit bižuterní lanko – je to moderní návlekový materiál, který se vyznačuje zejména vysokou odolností a poměrně snadným zpracováním.
V tomto díle si vyrobíme jednoduchý náhrdelník na lanku a ukážeme si, jak jej správně zakončit.

4. díl – Ketlování
Ketlování je klasická, vyloženě tradiční technika výroby bižuterie a spočívá v tom, že pomocí speciálních kulatých kleští tvarujeme z drátu a korálků jednotlivé články řetízku, které pak spojujeme k sobě. Dnes se naučíme udělat správné ketlovací očko a vyrobíme si třeba nejjednodušší korálkové náušnice a k nim ladící náramek či náhrdelník.

5. díl – Návlekové materiály aneb „není šňůrka jako šnůrka“
Existuje velké množství návlekových materiálů – od rybářského vlasce a kožených řemínků přes bavlněné šňůrky, dráty či speciální, extra pevné nitě na výrobu šitých šperků. V tomto článku se seznámíme s těmi nejpopulárnějšími z nich a povíme si, jak se s nimi pracuje a k čemu jsou vhodné.

6. díl – Zakončování dutinek kaplíkem
Tento díl našeho seriálu ocení široká veřejnost i pokročilé korálkářky.
Naučíme se zakončovat šité a háčkované korálkové dutinky, víceřadé návleky či plastové či drátěné síťky pomocí zakončovacích kaplíků.

 

7. díl – Přehled korálků
Pokud jste někdy navštívili obchod s korálky, určitě vám přecházel zrak z nekonečného výběr barev, tvarů a velikostí korálků … Dnes si v nich tak trochu uděláme pořádek, podíváme se na nejpopulárnější typy korálků z hlediska materiálu či technologie výroby, uděláme si pořádek v terminologii a prostě si řekneme všechno co potřebujete k tomu, abyste pro svůj projekt vybrali vždy ten správný materiál.

8. díl – Náramek na paměťovém drátu
Paměťový drát patří k populárním moderním návlekovým materiálům a umožňuje nám snadno vytvářet jednoduchou bižuterii. Dnes se podíváme, jak se s paměťovým drátem pracuje a ukážeme si, jak s jeho pomocí snadno vyrobit náramek.

9. díl – Jak zakončit řemínek či šňůrku
Dnes se naučíme zakončovat řemínky, stuhy a šňůrky všeho druhu – ukážeme si jaké komponenty (koncovky, zapínání) můžeme použít k profesionálnímu ukončení koženého řemínku, pryžové dutinky či bavlněné šňůrky, jak zvolit ten správný s ohledem na použítý materiál a typ šperku a jak se obejít zcela bez kovových součástí.

10. díl – Ketlování 2 – náušnice s rozdělovníky a ketlované střapce
Ketlování – to není jen růženec po babičce nebo jednoduché náušnice z prvního dílu našeho seriálu. Zkuste třeba pospojovat ketlované řetízky do víceřadého náhrdelníku nebo originálních ketlovaných náušnic.

11. díl – Práce s lankem 2 – víceřadé návleky, zamačkávací rokajl
Lanko a zamačkávací rokajl jako by si byly souzeny – ale to nejen co se týče zakončování. Zamačkávacím rokajlem můžete na lanku „zabrzdit“ korálky a vytvořit tak velmi zajímavý šperk. A navíc … více že na lanku můžete snadno vyrobit i víceřadý náhrdelník?

12. díl – Náramek ze spojovacích kroužků
Spojovací kroužek … i tento obyčejný a nudný komponent se může stát hlavním stavebním prvkem efektního šperku – a to v kombinaci s korálky i bez nich. Takový spojovací kroužek se prostě nezdá …

 

13. díl – Náušnice se zvonky
Obyčejné bižuterní lanko vlastně vůbec není obyčejné …

… v kombinaci s akrylovými korálky ve tvaru zvonků z něj můžete vykouzlit krásné, křehké náušnice.

14. díl – Rokajl
Rokajl, perličky, anglicky také „seed beads“ … dnes se budeme bavit o nejrozšířenějším druhu skleněných korálků vůbec. Jak se takový rokajl vyrábí, v jakých tvarech a velikostech je k dostání, k čemu se hodí a na co si dávat při nákupu pozor …

15. díl – Základy šití z korálků
Šití z korálků je královská disciplína veškerého korálkování – její základní princip spočívá v tom, že pomocí jehly a nitě sešíváme stovky – či tisíce – drobných rokajlových korálků a hezky jeden korálek po druhém tak skládáme náš originální šperk. V tomto článku se podíváme na naprosté základy této krásné techniky a vyrobíme si náhrdelník ze šitých válečků.

16. díl – Bezdírkové komponenty – bižuterní kameny
Aneb „co s tím, když to nemá dírku“ … pokud jste někdy narazili na nějaký „korálek“ bez dírky, ale přesto byste si jej chtěli zpracovat, pojďte nakouknout … podíváme se, jaké bezdírkové komponenty se dají na našem trhu běžně sehnat a jak se dají zpracovat.

17. díl – Vánoční ozdoby
Klasické vánoční ozdoby z korálků si možná pamatujete ze svého dětství – určitě visely na vánočních stromcích vašich babiček. Pokud si chcete vyrobit své vlastní korálkové vánoční ozdoby, můžete na ně s výhodou použít navlékací základy, které doplníte korálky dle vlastní volby a rychlá a jednoduchá ozdoba je na světě.

18. díl – Jak se starat o šperky
Tentokrát nebudeme tvořit, ale povíme si, jak se o šperky a bižuterii správně starat, jak je nosit, jak je skladovat a jak je udržovat, aby vám vydržely co nejdéle hezké, na co dávat pozor při nošení a co s tím, když už se něco semele.

Všechny články seriálu naleznete v rubrice „Začínáme s korálky“

Upozornění:

Použité fotografie a popisy jsou pouze ilustrační. V návodech sice z naprosté většiny pracujeme s materiálem z našeho obchodu, ale vzhledem k neustálým obměnám v našem sortimentu nemůžeme zaručit, že budeme mít všechno vyobrazené zboží skladem. Děkujeme za pochopení.