Začínáme s korálky – náramek na paměťovém drátu

Dobře, takže v jednotlivých druzích korálků už máme celkem jasno – a tedy je na čase zase něco drobného vytvořit. Dnes se podíváme na jednu velmi populární a snadnou techniku – výrobu náramků na paměťovém drátu.

Co to je ten paměťový drát a co je na něm tak zajímavého?

No, velice jednoduše řečeno – je to velmi tvrdý ocelový drát – tak tvrdý, že si „pamatuje“ tvar a průměr, do kterého byl při výrobě namotán. Pravda, pokud budete hodně chtít, můžete jej ohnout, natvarovat jinak, vytvořit na něm ketlovací očko .. ale stejně bude mít pořád tendenci se vracet do svého původního tvaru a rozměru. A právě toho využíváme při výrobě šperků a bižuterie. Pokud si vezmeme kousek paměťového drátu o průměru třeba 55 milimetrů a navlékneme na něj korálky, vznikne nám jednoduchý náramek, který padne přesně kolem zápěstí.

Co budeme potřebovat

Paměťový drát na náramek ( takže průměr 55 nebo 65 mm – dle toho, jak silné zápěstí má budoucí nositel náramku), štípací a ketlovací kleště a korálky dle vlastní volby. Nic víc 🙂

 

Jaké korálky jsou vhodné?

Na náramek na paměťovém drátu je vhodné používat spíše menší korálky – takže třeba drobný rokajl (vel. 11/0 a větší), mačkané korálky, zlomky minerálů … no v podstatě jakékoliv korálky, jaké se vám líbí … do velikosti cca 6 milimetrů (pokud jich není mnoho, můžeme občas přidat i větší korálky – cca do 8 mm). Je vhodné kombinovat větší korálky s drobnějšími, aby výsledný náramek vypadal zajímavěji a zároveň aby nebyl příliš těžký – pak by se mohl „vytahovat“ a nedržel by na ruce.

Vyloženě nevhodné jsou jakékoliv korálky podlouhlého tvaru (třeba rokajlové „tyčky“ nebo mačkanice) delší než jeden centimetr – tyto korálky se nedokáží přizpůsobit otočce paměťového drátu a v lepším případě nám náramek nehezky zdeformují, v tom horším případě popraskají.

Jdeme na to

Ustříhneme si alespoň tři otočky paměťového drátu. Použijeme k tomu štípací kleště – a nejlépe nějaké pořádné „dílenské“ (pokud budete paměťový drát stříhat fajnovými bižuterními štípačkami, zničíte si je). Tři otočky jsou minimum potřebné k tomu, aby náramek držel na ruce i bez zapínání, ale klidně jich použijte více, záleží jak široký by měl náramek být.

Na konci drátu pomocí ketlovacích kleští udělejte očko. Asi to bude trochu těžší než u obyčejných ketlovacích jehel – to proto že paměťový drát je výrazně tvrdší – ale i tak se snažte, aby očko bylo pokud možno správně tvarované a dobře uzavřené.

Máme? Super – ted už jenom navlékneme na celou délku drátu vybrané korálky. Tady se můžete vyřádit – můžete navlékat jen jednu barvu či druh korálků, pravidelně korálky střídat a nebo navlékat zcela náhodně, tak jak se vám líbí. Já osobně preferuju kombinaci pravidelného střídání a náhodného návleku, vypadá to svěže a efektně a je to velká zábava.

Na konci drátu ponecháme necelý centimetr místa a zakončíme dalším ketlovacím očkem.

Hotový náramek se nosí tak, že si jej omotáte okolo zápěstí. Zapínání není nutné 🙂

 

Finta číslo jedna – jak na to, když se nedaří udělat očko – pokud se vám nedaří vytvořit na paměťovém drátu ketlovací očko, můžete si pomoci tak, že první korálek k drátu přilepíte pomocí kvalitního dvousložkového nebo sekundového lepidla. Počítejte ale s tím, že lepidlo je pořád jenom lepidlo – zakončení očkem je spolehlivější a trvanlivější 😉

Finta číslo dvě – pryžové dutinky – pokud chcete něco zajímavého a klasické korálky vás omrzely, zkuste je nahradit kousky pryžové dutinky. Dutinku nastříhejte na kousky o požadované délce a navlékněte je na drát spolu s nějakými zábavnými většími korálky. Kombinace černé dutinky a lesklých broušených korálků působí luxusně a elegantně, dutinky v pestrých „neonových“ barvách zase budou působit uvolněným a mladistvým dojmem.

A jeden prázdninový tip na závěr – výroba náramků na paměťovém drátu je úplně ideální technikou pro tvoření s dětmi. Vyřádí se u ní všechny věkové kategorie, bude bavit mladší školáky stejně jako parádivé náctileté slečny, není náročná, takže ji zvládnou i naprostí začátečníci a při vhodné volbě materiálu je to také technika velmi přátelská k peněžence (s výběrem vám rádi poradíme ;)) Jen počítejte s tím, že zejména mladší děti budou potřebovat pomoci se zakončováním drátu.

A to je pro dnešek všechno – takže si pěkně užívejte prázdniny a nezapomeňte k nám nakouknout zase za čtrnáct dní – to se naučíme zakončovat kožené řemínky, šňůrky a stuhy.