Začínáme s korálky – bezdírkové komponenty

Možná jste někdy u nás – nebo i v jiném obchodě s korálky –  narazili na zajímavé skleněné „korálky“ nebo komponenty, které ale neměly žádnou dírku k navlečení či zavěšení – ale vy byste si z nich rádi nějaký doplněk vyrobili.
K čemu vlastně takové komponenty slouží a může je vlastně začátečník nějak rozumně zpracovat?

Tak si to vezmeme hezky popořadě.
To na co jste narazili – to byly zřejmě šatony, kabošony, rivolky nebo jiné druhy bižuterních kamenů.
Tyto kameny mohou mít různé velikosti (od několika milimetrů až po několik centimetrů) a také různé tvary – mrkněte třeba na fotky níže – takový klasický kabošon má třeba plochou zadní stranu a vypouklou přední stranu, rivolka je zase na obou stranách vybroušená do špice, některé druhy bižuterních kamenů mají každou stranu tvarovanou jinak (třeba takový šaton má špici na zadní straně a plošku na přední … ) a tromlované minerály mají zase tvary vskutku nepravidelné.


Ve špercích a bižuterií mají tyto kameny svoje místo odedávna. Tradičně se zasazují do kovu a v dnešní době jsou používány třeba také do šitých nebo cínovaných šperků a nebo se vlepují do komponentů k tomu určených. A právě velká obliba ruční výroby šperků a bižuterie nakonec stála za tím, že se tento druh bižuterních kamenů dostal až na pulty korálkových obchodů.

Takže co tedy můžete udělat s kamínkem, co nemá dírku?

Vlepit …
To je jednoduché – budete potřebovat vybraný bižuterní kámen a k němu odpovídající komponent (pozor – ne ke všem kamenům seženete odpovídající komponenty) a kvalitní lepidlo. Můžete použít třeba kvalitní dvousložkové lepidlo, speciální lepidla na bižuterii nebo v případě nouze nejvyšší také třeba sekundové lepidlo (tato lepidla koupíte třeba v prodejnách typu „barvy laky“, v dobře zásobené drogérií a bižuterní lepidlo máme občas v nabídce i přímo v našem obchůdku). Postupujte dle pokynů na obalu lepidla, kámen vlepte do komponentu a nechte dobře zaschnout.

Takto zvládne zpracova bezdírkový kamínek skutečně každý, není potřeba žádná extra míra manuální zručnosti či uměleckého nadání a navíc takto můžete zpracovat kámen o libovolné velikosti – pokud k němu seženete lůžko. Snad jen … dávejte pozor, abyste to s lepidlem nepřehnali a nevyteklo vám okolo kamínku ven. A taky bacha na prsty, takové sekundové lepidlo na nich drží velice dobře.

Snad jediná možná nevýhoda tohoto zpracování je ta, že potřebujete vždycky poměrně přesně tvarovaný kamínek a k němu poměrně přesně tvarované lůžko – a to se vám nemusí vždy podařit sehnat. My třeba máme několik druhů těchto „lůžek“ ve stálé nabídce, ale nemůžeme vám slíbit, že ke každému kamínku z našeho sortimentu tento komponent seženete.  A pokud si chcete zpracovat do šperku nepravidelnou placičku z kamene a nebo vyloženě kamínek, co jste si dovezli z dovolené, tak s lepením bohužel neuspějete a budete se muset poohlédnout po jiné technice – třeba odrátování, ocínování nebo obšití rokajlem.

Tento způsob zpracování také není zrovna příliš kreativní. Pokud si potřebujete bleskově vyrobit šperk k šatům či dárek pro někoho ze svých blízkých, je tato technika ideální, ale pokud se chcete kreativně vyřádit, asi vás tato technika neuspokojí.

Pozor – není lepidlo jako lepidlo! Zdá se to jako samozřejmost, ale stejně to musím ještě jednou zdůraznit – ne každé lepidlo zvládne pevně spojit sklo a kov tak, aby hotový výrobek vydržel zátěž při běžném nošení. Určitě nikdy nešlápnete vedle, pokud zvolíte lepidlo určené přímo na bižuterii (my si nemůžeme vynachválit bižuterní lepidlo od firmy Rayher), dvousložkový epoxid a nebo jakékoliv Naopak určitě nedoporučujeme používat lepidlo na papír (jako třeba Herkules), oboustrannou lepicí pásku a nebo tavné lepidlo. Jo, možná se vám tak povede kámen skutečně přilepit – otázka ale zní … jak dlouho takový spoj skutečně vydrží. My osobně bychom to raději neriskovali 😉. Populární sekundové lepidlo lze v těchto případech sice také použít, ale zcela ideální také není – pokud vám náhodou přeteče (a věřte že se to stává často), vypadá vskutku ukrutně blbě a po zaschnutí je tvrdé a křehké, takže nemusí kamínek udržet „natrvalo“. Kdežto bižuterní lepidla jsou obvykle i po zaschnutí mírně pružná a drží tedy o něco lépe. No a samozřejmě – když už cokoliv lepíme, musíme obě lepené plochy důkladně očistit a odmastit, ale to určitě víte 😉

Odrátovat …
Pokud se kamarádíte s drátem a máte doma základní korálkářské nářadí, můžete jej klidně využít k zavěšení téměř jakéhokoliv většího kamínku (více než 1,5 centimetru).
Záleží jen na tom, jak moc se s takovým drátem kamarádíte. Můžete kamínek jen jednoduše „omotat“ silnějším drátem, odrátovat technikou šité krajky a nebo je zpracovat do složitých, ale elegantních wire-wrappingových šperků.
Výhodou drátování je to, že nám vůbec nezáleží na tvaru kamínku a můžete tak snadno zpracovat i třeba nepravidelný minerál.

Ocínovat …
Kurzy cínovaného šperku jsou u nás velice populární a zvládne je každý, kdo již má nějaké základní zkušenosti s výrobou bižuterie (ketlování) a navíc do nich můžete snadno zapracovat větší nevrtané kamínky téměř jakéhokoliv tvaru a ještě se při tom pořádně kreativně vyřádit.
Nevýhodou je snad jen to, že pokud budete chtít cínovat doma, budete muset do začátku investovat do nějakého základního nářadí a materiálu – to vše vám ale na kurzu ochotně sdělí naše lektorka Petra.

Obšít …
Minule jsme se bavili o šitých špercích z rokajlu– a vězte že i do nich se dají takovéto bezdírkové kamínky zapracovat. Obšívat můžete téměř jakékoliv kamínky, podmínkou je, aby byly pokud možno ploché, po celém obvodu zhruba stejně vysoké a větší než jeden centimetr v průměru. Nejlépe se obšívají kulaté, oválné či mírně nepravidelné tvary (tromlované placky), s „hranatými“ tvary, jako jsou kapky, čtverce či trojúhelníky, je už obvykle trochu více práce, ale i s těmi si zdatná korálkářka poradí.
Jedná se o relativně náročnou a velmi pracnou techniku, vhodnou zejména pro pokročilejší korálkářky, které již mají nějaké zkušenosti s šitím z korálků. Jako první doporučujeme vyzkoušet základní peyote steh z předchozího dílu našeho seriálu či případně peyotovou dutinku a jakmile steh dostanete do ruky a naučíte se pevně utahovat, můžete zkusit již samotné obšití – úplně nejlepší je navštívit základní kurz obšívání kabošonů (pořádáme asi třikrát do roka), kde si tuto techniku vyzkoušíte a ještě se dozvíte spoustu triků a fint, jak na to aby obšití vždycky sedělo – a nebo se můžete podívat na některé z volně dostupných návodů – my osobně máme nejradši tady tento návod od Vlaďky – je sice poměrně stručný, ale je v češtině a postup práce je na něm velice pěkně vidět – a nebo tady tento anglický návod od Deb Roberti.

Zákulisní drb: Na fotkách níže jsou vyobrazeny české mačkané bižuterní kameny – takzvané dublety. Na jedné straně jsou obvykle tvarovány do špice a na druhé mají jakousi „plošku“ – no a teď babo raď, která z nich je lícová? Možná se budete divit, ale lícová strana je vždy ta s ploškou (odborně se jí říká „tabulka“). Zadní strana kamene sice bývá tvarovaná, ale to zejména proto, aby dobře odrážela světlo. Takže pro ilustraci  – ty „zlatavé“ kameny jsou otočeny náhodně, některé lícem, některé rubem nahoru. Ty červené jsou všechny (kromě jednoho kusu) otočeny lícem nahoru. A ta barevná směska … třeba ta velká světle fialová kapka vlevo uprostřed a dva modré oválky nad ní jsou rubem nahoru, kdežto větší růžový ovál vpravo nahoře je lícem nahoru.