Začínáme s korálky – není šňůrka jako šňůrka

Vždycky když se začne mluvit o návlekových materiálech, vzpomenu si na jednu pár let starou historku … Bylo asi deset minut po zavíračce, všechen personál obchodu právě odešel a já jsem se v poklidu chystala na kurz. V tom se otevřely dveře a do obchodu vpadnul zákazník a povídal: „Já mám doma korálky z hematitu a potřebuju je navléct, dejte mi na ně takovou tu šňůrku.“ Já se ptám: „A jakou šňůrku byste si přál – pruženku, bavlněnou, lanko … “ Zákazník ztrácí trpělivost: „Ženská jedna pitomá, neschopná, copak vy nevíte jak vypadá šňůrka?“
Ale ano …  ale také víme, že existuje velké množství návlekových materiálů, které se od sebe dost výrazně liší svými vlastnostmi a vybrat ten správný není jenom tak ;) . A proto se dnes podíváme na nejběžnější návlekové materiály, řekneme si jaké mají vlastnosti a k čemu jsou vhodné – a pak už vás jenom tak nějaká „šňůrka“ nerozhází ;)

Jo a jak ten pán vlastně nakonec dopadl? Inu … přežil a dokonce i odešel po svých, ale do obchodu se už raději nevrátil …

Pokud k nám přijdete jako naprostý začátečník a budete chtít „něco na navlékání korálků“, obvykle se vás zeptáme, co vlastně chcete vytvářet – jaké korálky budete používat (jak velké a těžké jsou, jak velkou mají dírku), jaká je vaše představa o hotovém výrobku (náhrdelník, náramek, se zapínáním, bez zapínání, pro dámy, pro pány, pro děti, na dovolenou, na ples … ) a zda jste již někdy s korálky pracovali (zda máte doma nářadí, dokážete pracovat s bižuterními kovodíly …). Na základě těchto informací vám pak pomůžeme zvolit vhodný návlekový materiál pro váš projekt.

Obzvláště důležitá je velikost korálků, či spíše velikost dírky v nich – pokud si třeba chcete „převléct“ perly po babičce a hledáte vhodný návlekový materiál, vezměte si tyto korálky s sebou, abyste případně mohli vyzkoušet, zda se do nich vybraný návlekový materiál vůbec vejde.

A teď se podíváme z čeho vlastně u nás můžete vybírat:

Pruženka

Vypadá na první pohled podobně jako vlasec … ale je pružná. Je to ideální návlekový materiál pro naprosté začátečníky či děti, ale má i své nevýhody – a mezi ty největší patří třeba omezená životnost hotových výrobků.
Na co se hodí: Na výrobu jakékoliv jednodušší a drobnejší bižuterie bez použití zapínání -  pruženka se zakončuje jen obyčejným zavázáním. Pokud si chcete navléci jednoduchý náramek či náhrdelník z korálků a nemáte k dispozici potřebné nářadí a komponenty (a nebo s nimi zatím neumíte pracovat) a nebo sháníte tip na jednoduché tvoření pro děti, je pruženka jasná volba.
Nevýhody: Pruženka je vrcholem všeho zla a našim úhlavním nepřítelem má bohužel také poměrně mnoho nevýhod – a mezi tu nejznatelnější z nich patří především její nízká životnost. Pruženka je prostě pořád jenom „guma“ a tak jako každá „guma“ může časem zteřet a nebo se vytahat a prasknout. Počítejte tedy s tím, že výrobek na pružence vám nemusí vydržet natrvalo. Také počítejte s tím, že pruženka bývá obvykle relativně silná a tedy na ni nelze navléci korálky s drobnými dírkami. A když už jsme u toho, korálky se na pruženku navlékají přímo – bez jehly.  My osobně pruženku moc v lásce nemáme – v naší nabídce ji sice najdete (v prodeji pouze o celých návinech o délce 10 – 15 metrů), ale pokud to s korálkováním myslíte vážně, zkuste raději bižuterní lanko, o kterém jsme se bavili o dva díly zpátky.

Bavlněná voskovaná šňůrka

Asi 1mm silná bavlněná šnůrka k dostání v různých barvách. Velmi univerzální návlekový materiál. Ukončuje se koncovkou na stužky (doporučujeme koncovku před zavřením zajistit lepidlem) a nebo se zavazuje.
Na co se hodí: Na navlékání všech možných druhů korálků s větší dírkou, na zavěšování přívěsků a nebo na tvoření pro děti. Snadno se uzluje a dá se využít i pro výrobu jednodušších drhaných šperků. Hodí se i na těžší a mohutnější korálky a na pánské šperky.
Nevýhody: Nehodí se na navlékání drobných korálků. Navléká se bez jehly a při navlékání se může roztřepit a tím znepříjemnit či znemožnit další práci. Je dobré před použitím namočit tuto šňůrku do lepidla či laku na nehty a udělat si tak jakousi improvizovanou „jehlu“.

A ještě u nás máme podobně vypadající polyesterovou šňůrku – dokonce ve dvou sílách – ta se používá podobně, její výhodou jsou sytější barvy (dá se koupit třeba i v duhovém provedení) a snadné uzlování. Její konce se mohou třepit, ale můžete je snadno zatavit třeba zapalovačem a nebo si pomoci lepidlem, podobně jako u bavlněných šňůrek.  Je velmi populární třeba na módní drhané „shamballa“ náramky a tenké nylonové šňůrky také doporučujeme na navlékání perel s uzlíky, namísto klasického perlového hedvábí.

Vlasec

Ten určitě není třeba představovat. Oblíbený návlekový materiál, zejména populární mezi začínajícími korálkářkami, v nepřehledném světě nespočetných druhů návlekových materiálů představuje jakousi „jistotu“, kterou se nic nepokazí.
Na co se hodí: V podstatě na cokoliv, záleží jen na síle. U nás v obchodě najdete vlasec o síle 0,25 mm a používáme ho nejčastěji na výrobu 3D tvarů z korálků (mrkněte třeba na tento návod – tak takové věci se dělají na vlasci) a teoreticky se dá použít i jako „univerzální“ návlekový materiál místo bižuterního lanka (zakončuje se kalotou a uzlíkem, kalotou a zamačkávacím rokajlem a nebo jenom svázáním konců dohromady), hodí se zejména na navlékání drobnějších, lehčích korálků (ale to zase záleží na síle – čím silnější vlasec, tím víc vydrží – na 0,25 mm bych třeba velké a těžké 12mm skleněné korálky nenavlékala, ale na 0,6 mm klidně ;) ). Obvykle se dá poměrně příjemně navlékat přímo na vlasec, bez použití jehly. Slabší vlasce (tak do 0,15 mm) se zase dají používat na výrobu šitých šperků (zde hodně záleží na vašich preferencích, některé korálkářky preferují nit, jiné zase vlasce – a pokud si už chcete šít na vlasci, investujte do kvalitního zátěžového vlasce, ať se vám s ním dobře pracuje a ať výrobky něco vydrží. Jo a samozřejmě, pro výrobu šitých šperků na vlasci používáme jehlu – bez ní bychom se ukrutně natrápili …).
Nevýhody: Na klasické navlékání raději používáme bižuterní lanko, je pevnější, odolnější, vypadá tak nějak profesionálněji a lépe se s ním pracuje. Pokud chcete vytvářet šité šperky, zkuste se raději podívat po speciálních korálkovacích nitích.

Lanko

O tom jsme se tady už jednou bavili – a to dosti rozsáhle. Ale protože opakování je matka moudrosti, dáme si to ještě jednou. Bižuterní lanko je vyloženě „univerzální“ návlekový materiál, který se vyznačuje vysokou pevností a poměrně snadným zpracováním. Pokud potřebujete vyrobit jednoduchý i víceřadý návlek jakýchkoliv korálků, chcete aby byl výsledek pokud možno trvanlivý a vypadal profesionálně a nebojíte se nějaké základní manipulace s kleštěmi, je lanko přesně to co hledáte.
Na co se hodí: Na klasické návleky všech možných druhů korálků … od rokajlu až po minerály. Hodí se i na těžší korálky nebo na korálky s ostrou hranou.
Nevýhody: Pokud chcete pracovat s lankem, neobejdete se bez základních komponentů a nějakého toho nářadí … což znamená nějakou drobnou počáteční investici. Lanko je navíc poměrně náchylné k poškození ohnutím či zlomením. Pokud lanko ohnete či zlomíte, bude na něm tento ohyb viditelný už natrvalo. Je to sice jenom kosmetická chyba, ale vypadá to děsně neprofesionálně, takže doporučuji s lankem (i s hotovými šperky, kde je volné lanko viditelné) pracovat tak, aby ke zlomení nedošlo.

Kožený řemínek (kulatý či plochý)

Kožený řemínek také patří mezi klasiku, kterou není nutno představovat – známe je všichni – možná ještě z dob,  kdy jsme si na školních výletech u stánků kupovali přívěsky z kamenů – zavěšené právě na koženém řemínku.
Na co se hodí: Ploché kožené řemínky jsou takovou populární klasikou k zavěšování přívěsků – pak se přímo zavazují a nebo se na ně dají připevnit kovové koncovky, ke kterým snadno přidáte zapínání dle vlastní volby. Kulaté kůže jsou oproti těm plochým výrazně tužší, ale zase vypadají elegantněji – na zavěšení fajnového přívěsku jako dělané – a dneska navíc vyloženě „frčí“ takzvané wrap náramky – mezi dva kožené řemínky se všívají drobnější korálky – koukněte třeba na návod od naší kamarádky Atti.
Kožené řemínky obecně vypadají skvěle ve špercích v přírodním stylu a hodí se také na výrobu pánských šperků.
Nevýhody: Kožené řemínky jsou relativně silné, pokud na ně chcete klasicky navlékat, musíte použít korálky se skutečně velkými dírkami. Chcete-li k nim přidat zapínání, budete potřebovat základní nářadí a pár komponentů k tomu  (zakončování řemínku si ukážeme v některém z příštích dílů :) ).

Pryžová šňůra

Pryžová šňůra se na trhu vyskytuje snad v nespočetně mnoha variantách, nejobvyklejší je kulatá (dutá nebo plná), ale dá se sehnat také v plochém provedení. Je v dostání ve spoustě barev, včetně transparentních. Je to elegantní a moderní materiál vhodný hlavně na navlékání velkodírkových korálků a nebo k zavěšování přívěsků. U nás máme v nabídce dutou kulatou šňůru o průměru 3mm.
Na co se hodí: Hodí se k navlékání korálků s většími dírkami a nebo k zavěsování přívěsků. Ukončuje se pomocí speciálních koncovek, podobně jako kožené řemínky. A pokud je dutá, můžete ji navléknout na lanko nebo nastříhat na menší kousky a ty pak použít jako každé jiné korálky.
Nevýhody: Problematicky se uzluje a pokud k ní chcete přidat zapínání, budete potřebovat nějaké to základní nářadí a komponenty.

Paměťový drát

Velmi tvrdý ocelový drát, který se prodává po otočkách o určitém průměru – a říká se mu „paměťový“, protože si tento průměr „pamatuje“ – prostě není tak tvárný jako klasické dráty – a my korálkářky toho hrdě využijeme :)
Na co se hodí: Nejčastěji se setkáte s paměťovým drátem určeným na výrobu náramků – ten má průměr v rozmezí od 55 do 65 mm – a  používá se – no, na výrobu jednoduchých náramků. Ucvaknete si alespoň tři otočky drátu, ketlovacími kleštěmi na konci uděláte očko, navléknete korálky, na druhém konci opět uděláte očko, náramek si omotáte kolem zápěstí a můžete vyrazit – žádné zapínání není třeba. Někdy příště se na paměťový drát podíváme trochu detailněji :) No a ještě existuje také paměťový drát na prstýnky (průměr cca 22 mm, pracuje se s ním podobně jako s náramkovým) a na náhrdelníky (průměr cca 15 cm, nejčastěji se používají jednotlivé otočky jako základ náhrdelníku, k zavěšení přívěsku a nebo pro vyztužení šitých čí háčkovaných šňůr).
Nevýhody: Počítejte s tím, že je poměrně tvrdý – dá trochu práce jej správně zakončit, nedá se natvarovat tak snadno jako jiné typy drátu a pokud s ním hodláte pracovat častěji, pořiďte si na ně nějaké pořádné štípačky. Totiž – většina štípacích kleští, co je k dostání v korálkových obchodech, je určena na štípání měkkých bižuterních drátů … třeba z mědi nebo z mosazi. Pokud s nimi půjdete na paměťák, zničíte si je. Takže šup do železářství pro nějaké heavy duty štípačky a pak už vás nezastaví vůbec nic ;)

Nylonové nitě na šité šperky (Superlon, Nymo)

Speciální nitě určené na výrobu šitých šperků. Pokud vás tedy uchvátil svět drobných rokajlových korálků a tenkých korálkových jehel,  přesně toto je návlekový materiál pro vás. Jedná se o velice tenké, ploché a pevné nitě, dostupné v široké barevné škále.
Na co se hodí: Především na výrobu šitých šperků. S tímto typem nití se pracuje mnohem pohodlněji než z vlascem, snáze se utahuje, vůbec nepruží, dá se pohodlně navléci do korálkové jehly a dá se korálkem protáhnout opakovaně.
Nevýhody: Tyto nitě se nehodí na klasické návleky korálků (na ty je vhodné použít lanko nebo v případě nouze i vlasec). Nehodí se ani na zpracovávání korálků s ostrými hranami (sekaný rokajl nebo tyčky), protože se o tyto ostré hrany může snadno přeříznout.

Drát

Klasika. Dá se koupit v mnoha průměrech (od 0,3 mm do 1 mm), barvách, i materiálech ( u nás koupíte přírodní měď, lakovanou měď a nerez)
Na co se hodí: Dráty mají v oblasti korálkování a výroby bižuterie své nenahraditelné místo a jejich použití závisí zejména na síle, materiálu a tvrdosti.

  • Tenké a měkké dráty (zejména měděné dráty o síle cca 0,3 – 0,4 mm) se tradičně používají na výrobu korálkových vánočních ozdob, květin a stromečků, na vyplétání větších drátěných konstrukcí (šperků i dekoračních předmětů) a třeba i na odrátování kamenů.
  • Silnější a tvrdší dráty (nerez od 0,5 mm výše, měď od 0,8 mm výše) se používají třeba na ketlování, na výrobu základních konstrukcí drátovaných a wire-wrappingových šperků, na výrobu větších dekoračních předmětů, jako výztuž do šitých šperků a nebo na výrobu jednoduchých bižuterních kovodílů.
  • Nelakovaný měděný drát v různých sílách se často používá jako konstrukční materiál pro cínované šperky

Nevýhody: Drát není v žádném případě vhodný na klasické návleky korálků – nebude hezky sedět a zejména v případě měkčích drátů bude mít tendenci se deformovat.

Další poměrně širokou skupinou návlekových materiálů jsou náhrdelníkové polotovary – jsou to kusy návlekového materiálu o délce vhodné na náhrdelník, které jsou již správně a pečlivě ukončeny a opatřeny zapínáním. Používají se k zavěšování přívěsků nebo pro navlékání velkodírkových korálků.  U nás takto najdete třeba transparentní pryžové dutinky, víceřadé náhrdelníky ze stužek a šňůrek či „saténové“ náhrdelníky. Výhoda je, že práci s nimi zvládne i začátečník, stačí jen k přívěsku dle vaší volby přidat šlupnu a nebo větší spojovací kroužek, navléci na náhrdelník a máte hotovo. Nevýhoda je ale ta, že přes poměrně velké koncovky nemůžete na náhrdelník navléknout drobnější korálky. U některých typů těchto polotovarů je možné jednu z koncovek rozebrat, navléci korálky a pak koncovku znovu připevnit, ale je to poměrně náročná procedura, která se musí provést bez chyby – takže dokud si nebudete svým uměním stoprocentně jisti, raději to doma nezkoušejte.

Více o koncovkách a práci s nimi si povíme zase někdy příště, ono je to povídání celkem na dlouho ;)

Dnes to byla povětšinou zase jenom suchá teorie … takže bychom příště zase měli něco málo tvořit … Co takhle kdybychom se naučili zakončovat dutinky pomocí zakončovacích kaplíků?  Tento díl bude bezpochyby přínosný nejen pro začátečníky,  ale i pro zdatnější korálkářky, které již zkoušely vyrábět háčkované nebo šité dutinky z korálků a rády by se je naučily profesionálně zakončit.

Komentáře nejsou povoleny.