Začínáme s korálky – základy práce s lankem

Vítejte u naší nové rubriky „Začínáme s korálky“, kde se věnujeme základním technikám výroby bižuternie a pravidelně vám přinášíme rady, tipy a praktické informace ohledně korálkování. Dnes se seznámíme s bižuterním lankem – což je moderní univerzální návlekový materiál – a vyrobíme si klasický navlékaný náhrdelník.

Bižuterní lanko

Pokud se zmíníme o navlékání korálků, určitě pomyslíte na nit nebo na vlasec. To je přeci celkem jasné – pokud si vezmete do ruky náhrdelník po babičce, s největší pravděpodobností bude navlečený na niti. A vlasec byl po strašně dlouhou dobu snad  jedinou věcí na trhu, která se dala k navlékání korálků použít. Ale už jste někdy slyšeli o bižuterním lanku (někde ho možná najdete i pod nepřesnými názvy jako „struna“ nebo „bižuterní drát“)?  V dnešní době patří mezi nejpopulárnější návlekové materiály – a za svou popularitu vděčí zejména své vysoké odolnosti a snadnému zpracování.

Bižuterní lanko se skládá z několika tenkých kovových vláken, která jsou potažena nylonem a řekla bych že svými vlastnostmi se podobá třeba hodně silnému vlasci – ale je odolnější a vzhledově atraktivnější.

Lanko se dá pořídit v široké barevné škále (i když nejčastěji si vystačíme s nějakou neutrální barvou – stříbrná, černá, měděná …) a také v několika různých sílách. Nejčastěji se setkáte s lankem o síle 0,38 mm nebo 0,45 mm – tyto síly vám postačí na většinu druhů korálků. Na větší a těžší korálky si můžete pořídit i silnější lanko – u nás máme třeba 0,6mm a 1mm. Cena za jeden metr obyčejného lanka se obvykle pohybuje mezi 5 – 10 korunami za metr v závislosti na síle – a pokud si koupíte celou cívku, vyjde vás ještě levněji. Existují ale i „fajnovější“ druhy lanka (třeba od firmy Beadalon nebo Soft Flex), které jsou kvalitnější, příjemnější na nošení, lépe se s nimi pracuje a i vzhledově jsou atraktivnější – ale také výrazně dražší.

Lanko je velmi pevné – v podstatě jsem zatím nezažila situaci, že by se lanko při nošení přetrhlo. Je ale náchylné na zlomení či ohnutí – pokud jej „zlomíte“, natrvalo se v místě zlomu zdeformuje – pracujte s ním tedy opatrně a buďte pozorní také při manipulaci s hotovými výrobky, pokud je na nich někde viditelné holé lanko. A když už jsme u toho, nezkoušejte lanko zakončovat tím, že na něm uděláte uzel – dopadne to stejně, jako kdybyste jej zlomili.

A jak se tedy lanko zakončuje?

Na zakončení lanka potřebujete zamačkávací rokajl a kalotu. Na fotce vlevo jsou dvě kaloty (takové ty „dvojité misky“ s dírkou a očky)  a dva kusy zamačkávacího rokajlu (ty dva drobné plechové korálky). Celé to funguje na tom principu, že když navléknu zamačkávací rokajl na lanko a zmáčknu jej kleštěmi, „zakousne“ se do lanka a zůstane na něm držet.

Tak co, jdeme na to?

Připravte si lanko v dostatečné délce – k požadované délce lanka přičtěte cca pět centimetrů navíc – aby se vám s lankem dobře manipulovalo. Lanko se stříhá štípacími kleštěmi, podobně jako drát – pokud byste jej stříhali nůžkami, ztupíte si je.

Na konec lanka navlékněte kalotu uzavřenou stranou napřed a hned poté ještě jeden zamačkávací rokajl. Ten posuňte na konec lanka a tam jej pevně zmáčkněte plochými kleštěmi. Skutečně pevně. Pořádně. Tvrdě do nich 🙂 Ze zamačkávacího rokajlu by měla zbýt jen malá placička – asi jako na poslední fotce.

(Ale bacha – už jednou zamáčknutý rokajl nikdy nemačkejte „v protisměru“. Pokud máte pocit, že jste ho zmáčkli málo, zmáčkněte ho znovu, ale v tomtéž směru, jako jste mačkali prvně. Pokud ho zmáčknete do protisměru, zdeformuje se, povolí a nebo rozpadne. Tímto způsobem můžete z lanka odstranit zamačkávák, který jste zamáčkli omylem, ale dejte si pozor, abyste přitom lanko nezlomili a nebo nepoškodili nylonový povrch lanka.)

Posuňte kalotu tak, aby zamačkávací rokajl skončil uvnitř „misek“ a pak kalotu zavřete  pomocí plochých kleští. OK? Super, umíte zakončovat lanko.

Nyní na lanko navlékněte korálky dle vlastního výběru. Můžete navléci celou délku náhrdelníku a nebo jenom doprostřed lanka hoďte nějaký větší, výrazný soliterní korálek či přívěsek. Záleží jen na vás. Já jsem si na tento náhrdelník vybrala velké korálky z mušlí zalitých v pryskyřici a k nim pár korálků ze syntetického kamene, skleněné broušené rondelky a mačkané korálky Matubo.

Mimochodem, korálky se na lanko navlékají přímo – žádnou jehlu na to nepotřebujete.

Po dosažené požadované délky navlékněte druhou kalotu (uzavřenou stranou napřed) a druhý zamačkávací rokajl. Kalotu i zamačkávací rokajl přisuňte co nejblíže ke korálkům a plochými kleštěmi zamačkávací rokajl zmáčkněte. Odstříhněte přebytečné lanko a kalotu plochými kleštěmi zavřete.

Tak a teď už nám chybí jenom zapínání – minule jsme použili karabinku – dneska ale použijeme jiný druh zapínání – tzv. americké nebo O-T zapínání.

Toto zapínání má podobu tyčky a kroužku, na jeden konec náhrdelníku připevníme pomocí spojovacího kroužku tyčky, na druhý konec pak kroužek.  Zapíná se tak, že tyčku jednoduše provléknete kroužkem. Já osobně toto zapínání používám raději než karabinku a také jej doporučuji svým zákazníkům.

.

Pokud tento typ zapínání vidíte poprvé, možná budete mít obavy, zda se takové zapínání nebude samovolně rozepínat. Toho se ale bát nemusíte – toto zapínání je díky své jednoduché konstrukci velmi spolehlivé a doslova nerozbitné. Snadno se zapíná, jednoduše jej zapnete i „po hmatu“ a nebo jednou rukou. A úplně nejlépe funguje na velké, těžké a mohutné šperky. A navíc je samo o sobě velmi dekorativní a krásně doplňuje celý šperk. Takže se vůbec nebojte a klidně „ameriku“ vyzkoušejte.

Hotovo? Super! Pokud se vám práce s lankem zalíbila, vězte že klasickým návlekem naše možnosti nekončí … do jedné kaloty třeba můžete zakončit až tři lanka zároveň a vytvořit si víceřadý návlek nebo závěs pro přívěsek.

Finta – pokud chcete na lanku vytvořit symetrický návlek, je vhodné navlékat jej od středu směrem ke koncům lanka a teprve poté, co bude celý náhrdelník navlečený, můžete oba konce zakončit. Návlek se vám bude lépe vzorovat, ale je potřeba dávat více pozor, aby se korálky jedním z volných konců nerozsypaly.

V příštím díle … budeme ketlovat. Ketlování je klasická základní technika výroby bižuterie a spočívá v tom, že vyrábíme jakýsi „řetízek“ z drátu a korálků. Jo, jasně, už zase to zní strašně nudně, ale nebojte – jedná se o techniku velmi praktickou a velmi variabilní – konečně si ukážeme třeba jak udělat jednoduché korálkové náušnice – ale ani ketlované náramky nebo náhrdelníky nejsou k zahození 🙂