Začínáme s korálky – přehled korálků

Když jste poprvé navštívili obchod s korálky, možná vám přecházel zrak s širokého sortimentu různých druhů korálků. Dnes si v té přehršli barev a tvarů uděláme trochu pořádek a povíme si, proč není úplně dobrý nápad chtít koupit „takové nějaké normální korálky“.

Lidé se rádi zdobí již od prehistorických dob a zhruba stejně dlouho také vyrábějí korálky – drobné dekorativní objekty s dírkou, která slouží k tomu, abychom je mohli navléci. Korálky se vyrábí z různých materiálů a v nepřeberném množství tvarů a my se dnes stručně seznámíme s těmi nejběžnějšími z nich.


Skleněné korálky

Možná je to pro vás překvapení, ale nejpoužívanějším a nejklasičtějším materiálem pro výrobu korálků … není ani dřevo, ani plast, ale sklo. Převážnou většinu korálků v naší prodejně tvoří právě korálky ze skla a většina z našich skleněných korálků byla vyrobena přímo v České Republice – sklářství, výroba korálků a bižuterie má u nás velmi dlouhou a bohatou tradici – no a proto se na ty skleněné korálky podíváme trochu blíže. Skleněné korálky existují v neskutečně široké škále typů, velikostí, tvarů, barev a povrchových úprav – a ve stejně širokém cenovém rozpětí – takže ať již hledáte korálky „přátelské k peněžence“ a nebo potřebujete skutečně luxusní šperkařský materiál, ze skleněných korálků si určitě vyberete.

Zákulisní drb: Věděli jste, že cena skleněných korálků se odvíjí nejen od jejich tvaru a velikosti, ale zejména od barvy skla a povrchové úpravy? Jednotlivé druhy skla se dost výrazně liší svou cenou – transparentní skla bývají levnější než skla v sytých (neprůhledných) či opálových (mléčných) barvách, nejlevnější sklo je čiré a černé, mezi nejdražší zase patří transparentní „fuchsiová“ a nebo neprůhledná růžová. Další položku při tvorbě ceny pak tvoří povrchová úprava – třeba matování nebo pokovování. Některé povrchové úpravy jsou dokonce tak drahé, že cena úpravy několikanásobně přesáhne cenu samotného surového, neupraveného polotovaru.

Druhy skleněných korálků:

Rokajl – to jsou takové ty nejtypičtější drobné skleněné korálky, velké zhruba od jednoho milimetru až do jednoho centimetru. Rokajl se používá … vlastně téměř na cokoliv. Do klasických návleků, do šitých šperků, na zdobení textilu … Jak jsme se již zmínili, rokajl se vyrábí v různých velikostech a ty se obvykle značí v milimetrech a nebo číslem v tzv. nulkové řadě (třeba korálek o rozměrech 3×2,1mm má velikost 8/0, korálek o rozměrech 2,1×1,6mm má velikost 11/0  – to nejdůležitější co si o tomto značení musíte pamatovat je to, že čím vyšší číslo, tím menší korálky – až k nám někdy budete mít cestu, ukážeme vám vzorník přímo od firmy Preciosa Ornela – českého výrobce rokajlu :)).

Důležitým parametrem u rokajlu je také jeho kvalita, resp. pravidelnost – zajímá nás, zda jsou všechny korálky dané velikosti skutečně stejně velké a zda mají stejný tvar. Pravidelnost rokajlu je rozhodující především u šitých šperků, kde platí, že čím pravidelnější je rokajl, tím lépe se s ním pracuje a tím lépe vypadá výsledný výrobek … (ale o tom si ještě popovídáme v dalších dílech našeho seriálu, kde se budeme bavit speciálně o rokajlu a šitých špercích vůbec). Nejlevnější – ale také nejméně pravidelný – je rokajl dovážený z Číny, náš český rokajl je takovou zlatou střední cestou a nabízí nám ucházející kvalitu za výhodnou cenu – a nejpravidelnější (a také nejdražší) bývá rokajl z Japonska.

A pokud sháníte skutečně extra pravidelné korálky, sáhněte po českém „mačkaném rokajlu“ Matubo – protože pravidelnější to už být doopravdy nemůže 🙂 U nás prodáváme český rokajl značky Preciosa (35,- za balíček, cca 50 gramů), japonský rokajl značek Matsuno a Miyuki (cena od 20,- za 10 gramů) a samozřejmě také Matubo (od 35,- za 10 gramů).

„Ze stejného hnízda“ jako rokajl pochází také populární sekané korálky – dvoukrátky, tyčinky, čípky a tak dále … ty mají tvar dlouhých trubiček v délce od několika milimetrů až po několik centimetrů a obvykle se vyznačují vysokým leskem a atraktivním vzhledem. Nejčastěji se používají na zdobení textilu, efektně vypadají v mnohořadých návlecích a dlouhé tyčky jsou tradičním materiálem pro výrobu korálkových vánočních ozdob.

Mačkané korálky – klasické tvarové skleněné korálky – všechny ty kuličky, kapičky, jazýčky, čočky, ale také většina populárních dvoudírkových korálků, jako třeba Superduo nebo Rulla – to všechno jsou mačkané korálky. Seženete je ve velikostech od 2mm až klidně i do 3 centimetrů – záleží na tvaru. Vyrábí se tak, že se roztavené sklo „mačká“ do forem a hotové korálky se dále opracovávají, leští, opatřují povrchovými úpravami … no prostě se na nich maká dokud nevypadají k světu ;). Existuje spousta tvarů mačkaných korálků a některé z nich mají dokonce své názvy – aby bylo hned jasné, o jaké korálky se jedná. Třeba takové kuličky nebo kapky jsou naprosto jasné, ale slyšeli jste někdy třeba o rondelkách, spajcích (spike beads) nebo o pohance? 🙂

Broušené (ohňovky) – asi nejznámnější typ broušených korálků. Výrobní proces začíná podobně jako u mačkaných korálků, ale vzniklé polotovary se  následně vybrousí do požadovaného tvaru a doleští se – to se nejčastěji provádí tak, že se tyto korálky vrátí do sklářské pece a vyleští se žárem  – a proto se jim také „lidově“ říká ohňovky. I tyto korálky se dají zakoupit v různých tvarech – ty, co vidíte na fotce, jsou takové ty nejklasičtější a nejznámnější, ale vybrousit se toho dá mnohem, mnohem více – rondelky, kapky, olivky, bolsky … je toho skutečně moc;)

Zákulisní drb: na stránkách firmy GB Beads se můžete podívat na sérii videí, která zachycuje výrobu ohňovek – od skleněné tyče až  po hotový návlek korálků.

Broušené (cínovky, MC perle) – strojně broušené korálky z křišťálového skla, luxusnější varianta broušených korálků, která se vyznačuje vysokým leskem a třpytem – typický zástupce jsou třeba korálky značky Swarovski. U nás najdete třeba krásné broušené kapky a rondelky – jsou to sice korálky z dovozu, ale za ten oslnivý třpyt jim to i odpustíme 🙂

Voskové perle – nebojte, tyto korálky nejsou vyrobeny z vosku 😉 . Jsou to skleněné mačkané nebo broušené korálky se speciální povrchovou úpravou, která imituje vzhled pravých perel. Tyto povrchové úpravy jsou dnes nesmírně populární a setkáte se s nimi v široké barevné škále a na různých tvarech korálků. Pravdou ale je, že u nás moc „voskovek“ nenajdete. Naskladňujeme je jen příležitostně (obvykle když nás zaujme nějaká barva) a ponejvíce v zimním období – před vánoci (kvůli vánočním ozdobám) a po dobu trvání plesové sezóny.

Vinutky (vinuté perle, lampovky) – skutečně luxusní skleněné korálky, které se vyrábí navíjením a tvarováním roztaveného skla nad kahanem. Na trhu se můžete setkat s levnými, sériově vyráběnými vinutkami z dovozu (u nás je ale neseženete, pro nás je to moc velká nuda) či s fajnovějšími, ale pořád sériově vyráběnými vinutkami české výroby (to už je lepší než dovoz, ale pro nás pořád nuda …)  nebo se skutečně luxusními, originálními, ručně vyráběnými korálky od místních umělců a řemeslníků (u nás vinutky objevíte jen výjimečně, ale pokud po nějakých fajnových toužíte, prozkoumejte Fler a nebo Etsy a určitě si vyberete).

Ramš – to je takový obecný název pro směs korálků, obvykle horší jakosti. Ramš může obsahovat třeba korálky bez dírek, špatně opracované, nedobroušené, bublinaté, popraskané či rozbité – ale většinu korálků z ramše můžete zcela běžně a bez problémů použít – máte-li dost času a trpělivosti, můžete si z ramše navybírat naprosto luxusní korálky za pár korun. Ramš se prodává na váhu a záleží jen na vás, jestli si budete chtít korálky navybírat přesně dle vašich představ a nebo si prostě vezměte sáček a nasypete jej plný korálků „tak jak jsou“. Výhodou ramše je jeho velmi příjemná cena – u nás začínáme na 0,8 – 0,5 koruny za gram a při odběru nad půl kila se můžeme dostat až na krásných 0,35 koruny za gram.

Dřevěné korálky

Mají velmi atraktivní „přírodní“ vzhled, jsou příjemné na nošení a velmi lehké. Takové jsou dřevěné korálky.  Můžete si vybírat z mnoha druhů dřeva (české dřevěné korálky se často vyrábí z bukového dřeva, luxusní dřevěné korálky zase třeba z exotických dřev, jako je třeba eben a populární jsou také korálky z palmového dřeva či kokosových skořápek) či povrchových úprav (přírodní, mořené, barvené, lakované … ).
U nás najdete především kvalitní dřevěné korálky ve tvaru kuliček až do průměru 25mm, barvené a lakované.

Plastové korálky

Korálky se také vyrábějí z plastu a sortiment těchto korálků je skutečně široký. Jejich výhodou je relativně nízká cena a také lehkost – i velké plastové korálky jsou velice lehké a tedy příjemné na nošení.
Nevýhodou plastových korálků je ale to, že jejich kvalita bývá obvykle o hodně nižší než kvalita korálků skleněných či dřevěných – prostě je na nich ta „plastovost“ vidět, povrchová úprava se odírá a korálky působí na omak i vizuálně tak nějak „lacině“.
U nás v obchůdku plastových korálků příliš mnoho nenajdete – celkový počet druhů byste mohli spočítat na prstech jedné ruky – ve stálé nabídce máme pouze průhledné kuličky, které slouží jako výplň do obšívaných kuliček a jiných druhů korálkových korálků – jelikož jsou průhledné, jejich barva v hotovém výrobku nepůsobí rušivě a navíc jsou velmi lehké a zbytečně nenavyšují hmotnost celého výrobku. Příležitostně se u nás vyskytnou i jiné druhy plastových korálků – ovšem velmi pečlivě si vybíráme jen takové, které jsou dostatečně kvalitní a vzhledově atraktivní – jen tak nějaké plasťáky nám přes práh nesmí 🙂

Přírodní a syntetické kameny

Kdo by neměl rád přírodní kameny? Jsou vzhledově velmi atraktivní, luxusnější než sklo, dřevo či plast a lidé je často vyhledávají i pro jejich esoterické vlastnosti. Nejlevnější variantou korálků z kamenů jsou vrtané zlomky – určitě je znáte z hotových šperků, které najdete snad v každém esoterickém obchůdku, jarmarečním stánku či turistickém infocentru – a také v mnoha korálkových obchodech. Kromě toho ale seženete kameny i ve spoustě dalších jiných tvarů, od kuliček, rondelek, kostiček … až po nepravidelné tvary (ty máme nejraději ;))
Samozřejmě si také můžete vybrat z různých druhů kamenů – všichni určitě znáte křištál, ametyst, citrín a nebo tygří oko, ale moc pěkně vypadají i korálky z fajnovějších druhů kamenů, jako je třeba labradorit, turmalín nebo dokonce smaragd.

Ale tady bacha – ne všechno, co se tváří jako šutr je doopravdy šutr. Nebo spíš takhle. Mnoho kamenů koupíte přímo  „přírodním“ provedení, tedy přesně tak, jak šutr narostl, tak ho někdo vykopal, vybrousil, navrtal a vy si s ním teď dáváte korálkové intimčo. Ale spousta kamenů je ve své „přírodní“ variantě celkem nudná a proto se všelijak upravuje – dobarvuje, pokovuje, zahřívá, ozařuje, napouští pryskyřicí a tak dále (třeba takový červený mořský korál je téměř vždycky barvenýa velice často se dobarvují také acháty – pokud si koupíte neonově růžový achát, můžete si být jisti, že takto v přírodě nevyrostl ;)). No a v neposlední řadě se na trhu můžete setkat s mnoha druhy syntetických kamenů či přímo imitací. Velice běžný syntetický šutr je třeba takový ulexit, který neznalí prodejci vydávají za měsíční kámen. A s imitacemi se můžeme často setkat třeba u tyrkysu. Je krásný, ale velice vzácný a drahý, takže se velice často nahrazuje třeba dobarvovaným howlitem či magnezitem a nebo nějakou lisovanou syntetickou hrůzou.

My osobně máme v nabídce čas od času taky nějaký ten šutr – přírodní, upravovaný i syntetický či imitace – ono proti gustu žádný dišputát a on i ten upravený šutr a nebo imitace má ve šperku své místo. Ale vydávat syntetický šutr za pravý – to už v pořádku není.

Mušle, perleť, říční perly

Dalším populárním přírodním materiálem pro výrobu korálků je perleť nebo mušlovina. Cena těchto korálků je velmi příznivá a můžete si vybrat ze spousty provedení – v přírodním či jednobarevném provedení bude působit velmi decentně a elegantně, pokud sáhnete po barvené a nebo potištěné perleti, připravte se na pořádnou „divočinu“ a surová mušlovina či celé vrtané mušle jsou zase ideálním materiálem pro šperky a doplňky v přírodním stylu či s mořskou tematikou.

Zcela samostatnou kategorii jsou pak vrtané říční perly, což je opravdu luxusní materiál za nečekaně příznivou cenu. Pravé říční perly jsou obvykle mírně nepravidelné – čím jsou větší a pravidelnější, tím dražší potom jsou. Drobné a nepravidelné perličky zakoupíte doslova za pár korun za kus, velké a kulaté perly mohou zase stát i několik desítek korun. A mohou být buďto přírodní a nebo dobarvované – koneckonců jak vidíte na fotce – přírodní bílé perly a barvené petrolejové a tmavě béžové.

Ostatní materiály

U nás třeba kromě výše zmiňovaných korálků naleznete třeba korálky kovové, keramické, porcelánové nebo kostěné (často se nás ptáte na jejich původ – naše kostěné korálky pocházejí z Nepálu, jsou fair trade a na jejich výrobu jsou použity kosti hospodářských zvířat – zejména buvolů). Zajímavé jsou také korálky z polymerových hmot (jako je třeba Fimo) – ty si vlastně můžete snadno vyrobit sami doma a nebo si je zakoupit hotové – pak můžete zase volit mezi sériovou produkcí a nebo ručně vyráběnými originály od umělců pracujících s polymerovými hmotami. Některé takovéto ručně vyráběné fimo korálky se dají svou exkluzivitou srovnat třeba s vinutkami.

Co to jsou „takové normální korálky“?

Už několikrát jsem se setkala s požadavkem na „nějaké takové normální korálky“ – ale ono to s nějakými takovými normálními korálky není jenom tak 🙂 Každý z nás má zcela jinou představu o tom, jak by měly „takové normální korálky“ vypadat. Pro někoho to je drobný rokajl, pro někoho jiného zase mačkané kuličky, pro někoho plasťáky, pro jiného pravé perly a pro dalšího člověka zase velké dřevěné koule s velkými dírkami.
Proto je dobré si před nákupem dobře rozmyslet, jak velké by tyto korálky měly být (a pokud možno v milimetrech nebo v centimetrech – pokud řeknete, že chcete „nějaké menší“ nebo „nějaké větší“, jsme opět tam, kde jsme byli – každý z nás může mít úplně jinou představu o tom, jak by měly „nějaké menší korálky“ vypadat), jakou by měly mít barvu (i když i tam je to takové diskutabilní … pod pojmem „nějaká pěkná zelená“ si taky můžeme každý představit něco jiného ;)), z jakého by měly být materiálu a případně také k čemu je chcete použít (na co je budete navlékat, v jakých podmínkách budou nošeny, pro koho bude hotový výrobek … ). Pak vás určitě budeme schopni lépe nasměrovat a poradit vám, kde u nás najdete ten správný typ korálků.

Jo a ještě jedna věc … ne všechno, co v korálkárně najdete, musí mít dírku. Teď máme na mysli různé druhy bižuterních kamenů – ty se vyrábí z různých materiálů, od skla přes přírodní kameny, plasty či dřevo a vyznačují se právě tím, že obvykle nemají žádnou dírku k navlečení či zavěšení.  Používají se třeba k zasazování do kovů, k obšívání či ke zdobení textilu a více si o nich popovídáme příště – to jen abyste věděli, že když v korálkárně objevíte kamínek bez dírky, není to chyba, ale vlastnost 😉

Pozor – ne všechny druhy korálků popsané v tomto článku máme aktuálně skladem! Náš sortiment se neustále obměňuje a pokaždé u nás naleznete něco nového.

Tak … dost bylo keců, příště budeme zase tvořit. A co? Ukážeme si, jak vyrobit jednoduchý náramek na paměťovém drátu. Chcete-li se dopředu vybavit potřebným materiálem, pořiďte si náramkový paměťový drát a korálky dle vlastního výběru – nejlépe rokajl a k němu nějaké další korálky, jaké se vám budou líbit – tak do 6mm v průměru. A samozřejmě štípací a ketlovací kleště 🙂