Návod – dutinka a spirála šitá peyote stehem

Všem našim zákazníkům přejem krásné prožití Vánočních svátků plné klidu a pohody, bohatou nadílku pod stromečkem a spoustu času na korálky.

Jako drobné Vánoční překvapení vám přinášíme návody a inspiraci pro příjemné sváteční tvoření. Dnešní návod se věnuje peyote stehu v kulaté – dutinkové variantě.

Tato technika patří mezi jedny z nejzákladnějších a nejpopulárnějších technik šití z korálků a zvládne ji i naprostý začátečník.

Budete potřebovat pravidelný rokajl (Preciosa nebo Matsuno), na obyčejnou dutinku vám postačí jedna velikost (asi 11/0 nebo 8/0), na spirálku si připravte alespoň tři různé velikosti korálků, jehlu na korálky a nit na šití korálků (třeba Nymo, Silamide nebo Fireline, pokud ale takovou nit zrovna nemáte po ruce, můžete použít i tenký vlasec nebo monofilovou nit). A pokud už máte veškerý materiál nachystaný, klidně se můžete pustit do práce.

Schéma: Na schématu jsou pro přehlednost znázorněny relativně velké mezery mezi korálky. Ve skutečném šití byste ale měli co nejpevněji utahovat, tak aby dutinka držela tvar a mezi korálky neprosvítala skoro žádná nit. Můžete se také podívat na doplňkové fotky nebo na další návody.

Foto – dutinka 

 

Foto – spirála 

Další návody:

http://www.beadjewelrymaking.com/Arts_and_Craft_Idea/even_count_tubular_peyote_stitch_instruction.html 

http://www.angelfire.com/co2/beltana/peyote.html

 http://www.auntiesbeads.com/Tubular-Peyote-Bracelet-VIDEO_p_4121.html

http://www.tarnhelm.com/NeedForBeads/Cellini.htm

Tipy:

Skutečně se nebojte utahovat. Prvních několik řad asi bude relativně náročných, ale po páté řadě se již krásně ukáže struktura stehu a vaše práce bude hned jednodušší. Neutahujte ale přiliš – dutinka by sice měla držet tvar, ale zároveň by měla zůstat ohebná

Pro větší pevnosti si můžete začátek dutinky navléci třeba na tužku, pletací jehlici nebo špejli.

Hotovou dutinku či spirálu můžete zakončit mnoha různými způsoby. Vnitřkem dutinky můžete například provléci lanko nebo paměťový drát a nebo můžete ušít dostatečně dlouhou šňůru a konce sešít k sobě. Ti pokročilejší z vás mohou ke konci zmenšit průměr dutinky a pak pro její ukončení použít kaplík.

A pokud se tento steh skutečně dobře naučíte, později jej využijete i třeba k obšívání kabošonů nebo kuliček a nebo si budete moci ušít podobnou dutinku z dvoudírkových korálků Superduo, ale o tom zase příště 😉

Přejeme vám příjemné sváteční tvoření.

Tento návod, který pro nás připravila Gianelle, podléhá licenci Creative Commons BY-NC-SA 3.0 CZ. Návod můžete volně šířit, kopírovat i upravovat, pod podmínkou že jej budete šířit zdarma a v návodech zachováte všechny odkazy na náš web a web autorky návodu. Děkujeme.