Začínáme s korálky – základy šitého šperku

English version here: http://gianelle.beadforum.cz/navody/beading-basics.pdf

Technika šití z korálků, také známá jako „beadweaving“ je považovaná za královskou disciplínu veškerého korálkování. Pomocí tenké jehly a speciální, extra pevné nitě sešíváme drobné korálky k sobě – můžeme tak vyrábět jednoduchou bižuterii, stejně tak jako naprosto nepřehlédnutelné a zcela originální velké a výrazné šperky. Existuje mnoho druhů korálků, které můžeme tímto způsobem zpracovávat, stejně jako nespočetné množství „stehů“, kterými můžeme k sobě korálky sešívat – máme tedy k dispozici prakticky neomezený tvůrčí prostor a záleží jen na naší fantazii, kreativitě a prostorové představivosti.

Jelikož se jedná o velmi široký obor, který by vydal i na několik knížek, zkusíme být trochu struční – v rychlosti si představíme pomůcky a materiál, který budeme pro šití z korálků potřebovat a poté se podíváme na peyote steh – což je jeden z nejpopulárnějších a nejpoužívanějších korálkových stehů a je zároveň ideálním „odrazovým můstkem“ pro začátečníky. Pokud vás šití chytne, můžete své znalosti dále rozvíjet – třeba navštívit některý z našich kurzů, kde se věnujeme pokročilejším šicím technikám – a nebo vyzkoušet některý z volně dostupných návodů na internetu.

Rokajl

O rokajlu jsme se poměrně obsáhle bavili už v minulém díle našeho seriálu. Pro použití v šitých špercích je vhodné používat co nejkvalitnější a nejpravidelnější rokajl – ideální je třeba český rokajl Preciosa, japonský rokajl jakýchkoliv značek a nebo český mačkaný rokajl Matubo. Čím pravidelnější korálky použijete, tím lépe se vám s nimi bude pracovat a tím lépe bude vypadat výsledek vaší práce. (I pokud s korálkováním teprve začínáte, doporučujeme na materiálu nešetřit – s levnými, ale nekvalitními korálky se vám bude špatně pracovat a i když se doberete výsledku, je dost možné že nebude vypadat hezky.)
Pro výrobu šitých šperků používáme nejčastěji rokajl ve velikosti od 15/0 do 6/0. Pokud s šitím z korálků teprve začínáte, zkuste použít rokajl ve velikosti 8/0 nebo podobné – tyto korálky jsou dost velké na to, aby se vám s nimi příjemně pracovalo, ale zároveň nejsou přehnaně velké, takže i takový hotový šperk bude vypadat atraktivně a nositelně. S většími korálky se vám sice bude dobře pracovat, ale výsledek nebude vypadat tak hezky, s menšími korálky se vám zase bude hůře pracovat, takže po nich sáhněte raději až ve chvíli, kdy už budete mít nějaké šití zkušenosti za sebou.
Pokud ale pracujete podle návodu, kde je přesně uvedená velikost i typ korálků, měli byste toto přesně dodržet. Pokud druhy či velikosti rokajlu zaměníte, je možné, že se vám práce nevydaří tak, jak by měla.

Kromě rokajlu se v šitých špercích často používají i jiné typy korálků, zejména pak drobné mačkané (sem řadíme i populární dvoudírkové korálky, jako je Superduo nebo Rulla) či broušené korálky, vrtané zlomky kamenů, dřevěné či plastové korálky (ty se často používají jako výplň do obšívaných kuliček) nebo bezdírkové bižuterní kameny.

Jehla

Na šití z korálků používáme speciální tenkou jehlu na korálky – tu koupíte v každém obchodě s korálky či v lépe zásobené galanterii. Oproti klasickým jehlám na šití textilu je výrazně tenší, má úzké ouško a je o něco málo delší – to všechno proto, abyste s ní mohli prošívat i velmi malé korálky. Možná se při prvním setkání s korálkovou jehlou leknete, že vůbec nemá ouško – ale nebojte se, má ho – akorát možná bude trochu „makačka“ se do něj trefit s nití. Navlékač vám nepomůže, ouško je natolik tenké, že jím vůbec neprojde a pokud ho použijete, obvykle zničíte navlékač i jehlu. Jo a ještě … jehly se mohou při šití ohýbat a nebo dokonce lámat. Není to vada, je to prostě vlastnost, daň za to, že jsou jehly dost tenké na to, aby se daly provléci i těmi nejmenšími korálky. Pokud jehlu zlomíte nebo příliš zdeformujete , vezměte si jinou a pamatujte, že kdo neláme jehly, šije pod své možnosti 😉

Nit

Na šití z korálků používáme různé návlekové materiály, jejichž vlastnosti by se daly ve zkratce popsat takto – jsou velmi tenké, velmi pevné, témeř nepružné a velmi ohebné.
Nejčastěji se používají speciální nylonové nitě – nejběžnějšími zástupci jsou třeba Nymo nebo Superlon. Jsou to velmi tenké a ploché nitě, které zakoupíte výhradně v obchodech s korálky. Tyto nitě vás na první pohled překvapí svou pestrou barevností a na první osahání také vysokou pevností. My máme ve stálé nabídce širokou škálu barev nití Superlon. Jediné, co těmto nitím jasně škodí, jsou korálky s ostrými hranami (třeba sekaný rokajl) – o ty se mohou velice snadno přeříznout. Také si dávejte pozor, když se vám nit při práci začne třepit – v takové situaci je nejlepší navázat novou nit a pokračovat s ní, protože když už se nit jednou roztřepí, obvykle se bude třepit dále a velice brzo praskne.

Pro některé typy výrobků se pak často používá i extra pevná rybářská šňůra Fireline, obvykle v síle kolem 0,12 mm.
Pokud vám tyto nitě z nějakého důvodu nevyhovují, můžete použít kvalitní tenký vlasec (cca 0,14 mm) nebo monofilovou nit.
Barvu nitě k výrobku volte tak, aby mezi korálky nepůsobila rušivě a neprosvítala mezi nimi. Takže třeba do tmavě červených korálků můžete dát třeba nit červenou, vínovou, hnědou nebo v případě nouze černou, ale už třeba ne bílou nebo žlutou, protože ta by mezi korálky prosvítala a kazila by dojem z výsledného výrobku. Nejvíce opatrní u výběru barvy byste měli být v případě, že pracujete se zcela průhledným rokajlem, protože barva nitě bude přes korálky dost výrazně prosvítat a tedy dost zásadně ovlivňovat barvu výrobku. Pro začátek je vhodné si koupit nějakou neutrální barvu – třeba šedou, béžovou, černou nebo hnědou – a pokud vás šití chytne, tak si postupně přikupovat další barvy dle toho,  s jakými barvami pracujete nejčastěji. Jo a ještě jedna věc … pozor na bílou. Spousta lidí si ji pořizuje hned jako první, protože jim přijde taková správně neutrální a univerzální – ale bacha – není tomu tak 😉 Bílá nit se hodí snad jenom na šití skutečně čistě bílých korálků – všude jinde bude velice výrazně prosvítat. Takže pokud chcete fakt univerzální barvu, šedá nebo béžová bude mnohem lepší volba.

Časté jsou také dotazy na délku nitě – obvykle si na začátku práce ustříhněte nit o délce cca 1,5 metru. Pro drobnější projekty (třeba nějaké menší náušnice nebo drobné šité korálky, jako v našem návodu zde) si můžete ustříhnout i méně. U větších projektů můžete stříhnout i o pár desítek centimetrů více, ale nepřežeňte to – vezměte si jen tak dlouhý kus nitě, s jakým se vám bude příjemně a pohodlně pracovat (příliš dlouhá nit se vám bude cuchat a uzlovat). Jakmile vám nit začne docházet, navážeme novou.

Více informací najdete na webu naší lektorky šitého šperku a dvorní designérky Gi ve článku Základy šitého šperku – teorie

Stehy

Existuje mnoho technik – či „stehů“ –  tedy způsobů, jak lze korálky sešívat k sobě. Každý z nich jinak vypadá, má jiné vlastnosti a jiné využítí, některé jsou staré jako lidstvo samo, jiné jsou zase typicky novodobými vynálezy nadšených korálkářek – a pokud bychom je chtěli všechny spočíst, asi bychom se nedopočítali ;). My si dnes představíme jeden z těch nejznámnějších – peyote steh. Řekla bych že se jedná asi o nejpoužívanější a nejuniverzálnější steh vůbec. Typicky se používá pro šití plochých náramků a nebo spirálových dutinek, ale třeba také k obšívání bižuterních kamenů či kuliček … no prostě se hodí téměř na všechno. Zároveň se poměrně příjemně šije a začátečník si na něm krásně „osahá“, jak se korálky chovají, jak si svou práci správně držet v ruce a jak pevně může utahovat.

Jako první se naučíme šít peyote stehem válečky – ty můžete po dokončení navléknout na lanko a použít je jako „korálkové korálky“. Je to takové příjemně jednoduché a rychlé tvoření, na kterém se ale naučíte vše potřebné a velice rychle si vytvoříte hotový, nositelný šperk.

Jdeme šít – korálkové válečky

Připravíme si pravidelný rokajl o velikosti 8/0 (já používám Matubo v tyrkysové a růžové barvě), jehlu na šití z korálků a nit dle vlastní volby (já používám hnědý Superlon – hnědý proto, aby byl na fotkách vidět, ve skutečném výrobku bych raději použila nit tyrkysovou, růžovou, šedou nebo béžovou, prostě takovou, která nám bude ladit s použitými korálky).

 

Ustříhneme si cca 1 – 1,5 metru nitě – prostě takovou délku, se kterou se vám bude pohodlně pracovat (to je taková klasická délka, kterou budeme používat u všech šicích projektů). Nit používáme pouze jednoduchou a na konci neděláme žádný uzlík a ani nepřivazujeme první korálek k niti. Pokud chcete konec nitě zajistit, použijte třeba bead stopper (ta pružinka na fotce, vychytaná věc, jestli ještě nemáte, určitě si ji pořiďte ;)) nebo nějakou jinou pomůcku, kterou můžete z nitě snadno odstranit (pokud nic takového nemáme, tak použijeme nějaký další korálek, který teda na konec nitě přivážeme – ale tak, aby šel po dokončení práce snadno rozvázat. Zejména u větších projektů je potřeba nechat delší konec nitě – cca 20 centimetrů – a následně jej použít třeba k připevnění zapínání.

Pak si navlékneme jehlu a jdeme na to.

Navlékněte si sudý počet korálků. My budeme pro přehlednost pracovat se dvěma barvami, takže budeme navlékat od každé barvy jeden korálek … jeden tyrkysový, jeden růžový, jeden tyrkysový … a bude jich celkem osm. Teda vlastně … může to být jakýkoliv sudý počet – podle toho, jak dlouhý váleček budete chtít … (poznámka pro machry … jde to i s lichým počtem, ale ten je výrazně složitější, takže si jej necháme na některý z příštích dílů …).

Začínám tyrkysovým, končím růžovým korálkem. Teď si na jehlu navleču jeden nový růžový korálek. Přeskočím původní poslední růžový korálek a provleču jehlu předposledním – tyrkysovým korálkem – směrem ke konci niti.

OK? Tak ještě jednou … naberu jeden nový růžový korálek. Jeden růžový korálek v původním návleku přeskočím a druhým – v našem případě tyrkysovým – provléknu. A pěkně utáhnu, aby korálky seděly co nejblíž u sebe.

A ještě … jeden přidám (tentokrát to bude růžový), jeden přeskočím (to bude taky růžový) a druhým protáhnu (to bude tyrkysový). A ještě jednou … a už jsme na konci řady! Teď můžeme sundat bead stopper a podívat se, jak se nám povedla naše první řada. Korálky, které jsme přidaly, by měly zapadat mezi sebe – podobně jako cihly. Pokud to korálky nedělají, málo jsme utahovali – musíme při práci o něco pevněji držet nit a nově přidané korálky hned hezky rovnat. Abychom mohli dál šít, můžeme nyní svázat nitě k sobě – korálky se nám  nerozsypou a zároveň nám při práci nebude zavazet bead stopper.

A jedeme dál – budeme šít naši druhou řadu. Tentokrát budeme přidávat jenom tyrkysové korálky. Takže šup ho – naberu jeden tyrkysový korálek – pak přeskočím jeden tyrkysový korálek  na začátku řady – ten jeden, co je tam tak „zapadý“ a provléknu jehlu nejbližším růžovým korálkem – tím co tak hezky trčí ven. A utáhneme – a přidáme další. Jeden přidat, jeden (zapadlý) vynechat, druhým (trčícím) protáhnout. A ještě jednou … a ještě … a už jsme zase na konci řady!

Tak co, už je jasné, jak na to? Jakmile se dostaneme přes první řadu, steh v podstatě funguje tak, že všíváme nové korálky do mezer mezi korálky z předchozí řady. Tak si ještě ušijeme jednu řadu … a pak druhou … a pak …

Už to jde samo, co?

Pokud chceme vytvořit váleček, musíme si nejprve ušít pruh, který má sudý počet řad (bacha, teď nemám na mysli počet korálků v řadě, ale počet řad, které jsme ušili). Řady si můžete při práci počítat (přičemž počáteční návlek počítáme jako dvě řady) a nebo si můžete jednoduše zkontrolovat, zda korálky na jedné straně pruhu zapadají do mezery na druhé straně pruhu. Takže když se teďka podívám na  fotku tadyhle vlevo, vidím, že každému tyryksovému korálku odpovídá mezera mezi růžovými korálky na druhé straně pruhu a když pruh ohnu konci k sobě, korálky do sebe krásně zapadnou – a to znamená, že mám ušitý sudý počet řad (v našem případě deset) a můžu spojovat.

Nit mi vychází z růžového korálku. Takže kdybych chtěla šít další řadu, přidala bych jeden růžový a provlékla bych jehlu nejbližším trčícím tyrkysovým korálkem. Ale já teď nebudu přidávat nový růžový korálek, ale provléknu jehlu nejbližším růžovým korálkem na druhé straně pruhu … a pak provléknu jehlu tyrkysovým korálkem na mojí straně pruhu. A pak znovu … jedním růžovým na druhé straně pruhu … a pak jedním tyrkysovým na mojí straně pruhu … a hezky dokud nedojdu do konce řady …

Buďte vážně pečliví, protože toto je fáze, ve které se dělá nejvíce chyb. Tak bacha, ať žádný korálek nepřeskočíte a nebo omylem nepíchnete jehlu o řadu níž, než máte. Korálky do sebe zapadají jako zuby zipu a pokud neuděláte chybu, nebude na výrobku vůbec vidět místo spoje  Tak … a jsme na konci řady. Že by hotovo? Skoro jo 😉

Když se podívám zboku, korálky sedí tak jak mají, ale když se podívám na váleček shora, vidím, že dva poslední korálky ještě nejsou spojeny – toho jednoduše dosáhnete tím, že je prostě sprostě sešijete – jako na fotkách. Dolů vedlejším korálkem, abychom je spojili – a potom zpátky tím původním korálkem nahoru. OK?

Máme? Tak a teď zapošijeme. Jdeme na to podobně jako u textilu – provlékneme jehlu pod nití mezi korálky a vytvoříme tak očko. Tímto očkem provlékneme jehlu a zatáhneme.

Takových uzlíků uděláme několik a pak ještě můžeme konec nitě několikrát „prošít“ skrz korálky – a pak jej ustříhneme.

Máme? Super … zkusíme druhý kus.

Pokud máte pocit, že už rozumíte struktuře stehu, zkuste jej ušít jednobarevný. Povedlo se? Tak ještě – pokračujte, dokud bude chuť i čas 😉 ať toho co nejvíc natrénujete a ať máte dost komponentů na náhrdelník. Já jsem skončila u sedmi – tří růžových a čtyřech tyrkysových.

Hotové korálkové válečky navlékněte na lanko spolu s dalšími doplňkovými korálky – jako jsou třeba rondelky nebo kuličky. Lanko ukončete kalotou, tak jak jsme si ukazovali v jednom z našich prvních článků.

Tak … základy bychom měli … už určitě rozumíte, na jakém principu tento steh funguje a dokonce zvládnete „sezipovat“ hrany k sobě –  a teď můžete klidně experimentovat dále. Zkuste si třeba ušít prstýnek – použijte drobnější rokajl (cca 11/0) a šijte tak dlouho, dokud nedosáhnete potřebné délky a pak konce spojte stejně jako u těchto válečků.  Nebo si můžete zkusit ušít náramek – postup práce je stejný, jen konce tentokrát nebudeme spojovat, ale přidáme k němu zapínání – do prostředního korálku v poslední řadě provlékneme spojovací kroužek a připevníme k němu zapínání dle naší volby. Zkuste třeba vzorovat … u prvního válečku jsme v každé řadě střídali barvu pro větší přehlednost – ale co se stane, když budete střídat barvu každé dvě řady? Když zkusíte do náramku „vyšít“ šikmé proužky? Nebo jiný motiv? Jméno? To už je jen na vás – jen ale pamatujte, že na vzorované náramky je třeba, aby byly korálky všech barev stejně velké a co nejpravidelnější. Na stránce časopisu Bead&Button si můžete dokonce stáhnout prázdné předlohy (nejen na peyote steh, ale i na jiné techniky) do které si pak můžete vzor předkreslit.

Navazování nitě

Pokud se pustíme do většího projektu a během práce nám dojde nit, musíme ji navázat. Na našich kurzech se učíme navazovat „škubací“ metodou – položíme vedle sebe starý a nový konec nitě, uděláme uzel na obou zároveň, chytneme do každé ruky jeden krátký konec a škubneme. Uzel sjede dolů ke korálkům a nebude nám zavazet při další práci. Pak ještě zajistíme dvěma dalšími uzlíky, kdy klasicky svážeme každý krátký konec s novým dlouhým koncem – a pak pokračujeme v práci. Konce vzniklé při navazování odstraníme až na konci práce – a nejlépe tak, že každý z nich zvlášť zapošijem a poté odstříhneme.

Časté chyby

Při šití si dávejte zejména pozor na tyto typy chyb a pokud možno se jich zbavte hned, co je objevíte 😉

Přetažené či jinak viditelné nitě – Nit by ve vašem hotovém výrobku nikdy neměla být vidět (maximálně na hranách stehu). Pokud z nějakého důvodu nit viditelná je (třeba je přetažená zvrchu přes korálek), je to velice závažná chyba a měli byste se jí co nejdříve zbavit. Pokud v nějakém návodu objevíte pokyn „přesunte se do korálku XY“, dávejte si pozor, abyste při přesunu někde nit zbytečně neodhalili. Nejjistější je vždycky kopírovat vedení nitě z předchozích kroků.

Chyby ve stehu – Vždy velmi pečlivě sledujte strukturu stehu – tedy kolik korálků se ve kterém kroku přidává a kam musíme následně provléci jehlu. Chybou ve stehu se rozumí třeba když přidám dva korálky místo jednoho a nebo provléknu jehlu špatným korálkem. Taková chyba nám pak úplně znemožní v šití pokračovat a pokud i přesto budeme šít dál, potáhne se s námi až do konce práce. Pokud nějakou chybu ve stehu při práci objevíte – a nebo třeba máte jenom podezření – začněte ihned párat a chybu odstraňte.

Jo a mimochodem – když páráte, vždycky si sundejte jehlu a korálky vyvlečte. Nikdy nešijte skrz korálky zpět. Mohli byste si přitom prošít nit – a to je taky dost závažná chyba 😉 protože prošitá nit se snadno trhá a znemožňuje nám další práci.

Nedostatečné utažení – Korálky by měly při práci držet co nejpevněji u sebe, bez zbytečných mezer. Pokud utahujeme málo, výrobek nedrží tvar, bortí se a vypadá nehezky. Neutažené korálky se nám také mohou ve výrobku pohybovat a způsobit prodření a roztržení nitě.

Řekla bych že umění správně utahovat je na celém šitém šperku asi největší zádrhel a bude chvilku trvat, než si ho osvojíte. Pamatujte, že je vždycky lepší pořád držet nit jemně napnutou, než škubnout a pustit, je lepší každý nový korálek hned utáhnout a usadit než dodatečně dotahovat celou řadu, že je vždycky lepší táhnout nit po směru šití a nikoliv „přes hranu“ korálku na opačnou stranu, je lepší držet si výrobek po dobu šití v ruce než jej pokládat na podložku – a pokud vás z utahování bolí prsty, chce to méně hrubé síly a více taktiky 😉

Dobře, a kam teď dál …

Uff … bylo to náročné, co? A to jsme si vlastně velmi „letmo“ probrali jenom trošku teorie a naučili se jednu jedinou variantu jedné ze základních technik.

Pokud se chcete naučit šít z korálků, doporučujeme začít od základních stehů ( jako je třeba peyote steh, síťový steh, cihlový steh nebo herringbone steh) či od jednodušších projektů –  najděte si volně dostupné návody online a nebo přijďte na některý z kurzů šitého šperku, který je vhodný pro  začátečníky – každý měsíc máme v programu alespoň jeden takový. Osaháte si, jak se korálky vlastně chovají a budete sbírat odvahu zkušenosti potřebné pro zvládnutí složitějších projektů, které třeba kombinují více základních stehů a nebo se nedají k žádnému konkrétnímu stehu přiřadit … a pokud vás „šití“ chytne, určitě se budete moci brzy ozdobit originálním a nepřehlédnutelným šperkem ze své vlastní dílny.

Více informací najdete na webu naší lektorky šitého šperku a dvorní designérky Gi ve článku Základy šitého šperku – techniky. Najdete tam přehled základních technik včetně odkazů na návody. Mnoho projektů vhodných pri začátečníky najdete také přímo na našem webu a nebo na webu firmy Matubo Beads.

Nenavlékáme, šijeme 🙂

Jo, abych nezapomněla –  není úplně dobré mluvit o šitém šperku jako o „navlékání“. Ano, samozřejmě, z technického hlediska by se snad dalo říct, že se o navlékání skutečně jedná, ovšem mezi širokou veřejností má toto slovo poněkdu negativní konotace – lidé si pod tímto slovem obvykle představí nekvalifikovanou práci v bižuterním průmyslu a nebo dítě, které navléká korálky na tkaničku u boty. Proto o své práci raději mluvíme jako o šití z korálků, což je přeci jenom o něco přesnější charakteristika této činnosti 😉

Šití z korálků nejsou „dětská navlékačka“  nebo laciná braková bižuterie – touto technikou mohou vznikat hotová umělecká díla. Koukněte se třeba na tento článek ve Fler MAG o soutěži Battle Of The Beadsmith a pokud jste aktivní na Facebooku, klidně se podívejte přímo do soutěžní skupiny. Možná vás překvapí, co všechno dokážou šikovné ruce z těch malých, barevných, skleněných crcků vytvořit 😉

Tak … to bychom měli. Příště bychom ti měli dát radši nějaký relax, třeba zase nějaký povídací díl. Co vy na to? Tentokrát bychom se mohli podívat třeba na různé druhy bezdírkových bižuterních kamenů a na to, jaké vlastně máme možnosti jejich zpracování.