Návod – kostka z 12 korálků + hvězdička z jazýčků

Zrzavá Kočka přeje všem svým zákazníkům a návštěvníkům webových stránek krásné prožití Vánoc a hodně zdraví a štěstí v novém roce. A jako drobný dárek a poděkování za Vaši přízeň pro Vás opět přinášíme várku návodů pro Vaše tvoření.

Letos se zaměříme na pravoúhlý steh neboli čtyřkorálek. Jedná se o velmi efektní a univerzální techniku, kterou si rychle osvojí i začátečníci. Pokud s korálky teprve začínáte, ale už vás nebaví „jenom“ navlékat korálky na lanko a ketlovat, určitě pravoúhlý steh vyzkoušejte. I zdatné a pokročilé korálkářky mohou v této technice najít spoustu inspirace – zejména v kombinaci s dvoudírkovými korálky.

V našem prvním vánočním návodu si ukážeme, jak si pravoúhlým stehem vyrobit jednoduchou „kostku“ z dvanácti korálků a pouhou záměnou použitých korálků vykouzlíme krásnou 3D korálkovou hvězdičku.

Potřebujeme:

  • 12 korálků (ideální jsou například kuličky (viz hlavní foto) nebo mačkané pyramidky (viz foto ->) o velikosti 4 – 6 milimetrů)
  • volitelně další dva korálky stejné či podobné velikosti a  barvy (ke kompletaci)
  • asi 0,5 metru vlasce o síle cca 0,2 – 0,3 mm (v návodu používám vlasec černé barvy, vy ale klidně použijte klasický průhledný)

 

„Advanced“ varianta

  • 12 korálků ve tvaru jazýčku nebo kapky
  • volitelně další dva menší kulaté korálky (4 – 6 mm) v podobné barvě jako jazýčky – ty později využijete až budete tuto „ježovku“ zpracovávat
  • asi 0,5 metru vlasce o síle cca 0,2 – 0,3 mm

Postup je naprosto stejný jako v předchozím případě, místo kuliček ale používejte korálky ve tvaru jazýčku.

Při práci je ale potřeba rovnat všechny korálky tak, aby jejich špičky směřovaly stejným směrem. Práce se možná bude o něco obtížněji utahovat a bude méně přehledná, proto raději první zkuste „user-friendly“ verzi s kulatými korálky.

Budete-li chtít vzniklý útvar zkompletovat a vytvořit z něj nositelný šperk, budete k němu potřebovat alespoň další dva korálky. Budete-li chtít například vytvořit náušnice z „hvězdiček“, navlékněte na ketlovací nýt jeden menší korálek, poté hvězdičku (plochou stranou napřed) a poté další menší korálek. Tyto korálky zabrzdí hotový útvar na místě a zabrání jeho vypadnutí.

Následně zkraťte ketlovací nýt tak, aby přečníval přes korálky o 8-10 mm a pomocí ketlovacích kleští z této přebytečné délky vytvořte očko. Toto očko spojte s vybraným náušnicovým komponentem (velmi efektně vypadají dlouhé zavírací háčky) a stejně zkompletujte i druhou náušnici. Pokud budete chtít hvědičky navléci na lanko a vytvořit tak efektní a nápadný náhrdelník, proložte je skupinkami korálků, aby vynikl jejich tvar. Velmi zajímavě také vypadá, když je zkombinujete s kostičkami z barevně ladících menších korálků.

Fantazii se ale meze nekladou a klidně přijďte s nějakou inovativní variantou. Vytvořte tento útvar z různých druhů korálků a nebo si pohrajte s jejich kompletací. A pokud budete mít pocit, že se vám váš výrobek obzvláště povedl, pošlete nám jeho fotku na e-mail kurzy@zrzavakocka.cz (do předmětu napište „Vánoční tvoření“ ) a my ji zveřejníme na našem webu!

A již brzy se můžete těšit na další korálkový projekt využívající pravoúhlý steh. Tentokrát si ale „užijou“ především „šičky“ a milovnice dvoudírkových korálků.

Tento návod, který pro nás připravila Gianelle, podléhá licenci Creative Commons BY-NC-SA 3.0 CZ. Návod můžete volně šířit, kopírovat i upravovat, pod podmínkou že jej budete šířit zdarma, nebudete jej vydávat za svůj vlastní a v návodech zachováte všechny odkazy na náš web a web autorky návodu. Děkujeme.